Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından biri olan CES 2024’te otomotiv devlerinin duyurduğu yenilikleri bir araya getirdik.

  • Google Haritalarda EV menzil bilgisi sunulacak

Google, Android Auto üzerinden gerçek zamanlı batarya bilgilerini Google Maps’e aktarabilme özelliğini duyurdu.

Kullanıcılar, seyahatleri boyunca şarj istasyonu önerileri alacak ve varacakları noktada araçlarının batarya seviyesini görebilecekler. Ayrıca, şarj sürelerine dair tahminler de sağlanacak. Bu gelişme, özellikle elektrikli araç kullanıcıları için seyahat planlamasında önemli bir kolaylık sağlayabilir.

  • Volkswagen, araçlarına ChatGPT desteği ekliyor

Volkswagen’ otomobillerine sohbet botu ChatGPT’yi ekleyeceğini duyurdu.

2024 yılının ikinci çeyreği itibariyle araç ile sürücünün daha doğal bir iletişim kurabilmesi amacıyla eklenecek ChatGPT, temel araç fonksiyonlarını yerine getirmenin yanı sıra genel bilgi sorularına da cevap verecek.

  • Togg’un yeni modeli CES 2024’te görücüye çıkarıldı

İlk modeli olan T10X’i 2023’te yollara çıkaran Togg, ikinci modelini de Las Vegas’ta dünyaya tanıttı. Togg CEO’su Gürcan Karakaş, aracın adının T10F olduğunu açıkladı. Karakaş, “Zamanın ruhunu yansıtan bir fastback olan T10F’i 2025 yılında Türkiye’den başlayarak kullanıcılarla buluşturacağız” dedi.

  • Hyundai’nin Hidrojen Gücüne Yatırımı:

Hyundai, hidrojen güçlü araçlar için vizyonunu sundu. Şirket, hem yolcu araçları hem de ağır kamyonlar için çözümler sunarken, yeşil hidrojen üretimi ve organik atıklardan hidrojen elde etme teknolojilerine yatırım yapıyor​.

  • Kia’nın ticari elektrikli vanları

Kia, ticari elektrikli van konseptleri sergiledi. Bu modellerin en önemli özellikleri, modüler olarak tasarlanan gövdelerinin ihtiyaca bağlı olarak değiştirilebiliyor olması.

Araçlarda sadece sürücü kısmı sabit kalıyor, bu da ihtiyaca bağlı özelleştirmeyi oldukça hızlı ve efektif hale getiriyor.

  • XPeng’in İlginç Uçan Araba Konsepti

Çin merkezli, XPeng Aeroht şirketi tarafından tasarlanan uçan araba ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2024 fuarında ilk kez görücüye çıktı. Öte yandan şirket aracın bu yıl satışa çıkabileceğini açıkladı.

Filo Broker’ın CES 2024 notu:

CES 2024 yılında da otomotiv endüstrisinin geleceğine dair önemli ipuçları edinmemizi sağladı. Yapay zeka entegrasyonundan elektrikli ve uçan araç konseptlerine kadar önemli gelişmelerin sergilendiği etkinlikte, teknoloji ve otomotiv devlerinin stratejik ortaklıklar ile otomobillerin daha sürdürülebilir, güvenli ve etkileşimli kullanıcı deneyimlerine doğru evrimine dair vurguları not ettiğimizi söyleyebiliriz.